Wielkości fizyczne, jednostki i pomiary
Poznając świat, nie tylko chcemy się dowiedzieć, jak i dlaczego coś się dzieje, ale zależy nam również na tym, aby opisywać zjawiska w sposób ilościowy, czyli za pomocą liczb. Na przykład jesli chcemy skonstrułować stolik ze szklanym blatem, to oprócz tego, że szyba pęknie pod naciskiem, warto wiedzieć np.:
- ile kilogramów można na niej postawić, zanim pęknie,
- jaką musi mieć grubość, aby nie pękła.
Badając cechy i właściwość ciała fizycznego, np. stalowej szyny, możemy zmierzyć jego długość, temperaturę, masę itp. Te dające się wyrazić w sposób ilościowy cechy ciała lub zjawiska nazywa się wielkościami fizycznymi. Wielkość fizyczna może przyjmować różne wartości. Wyraża się je za pomocą liczby oraz odpowiedniej jednostki, np. metrów w przypadku długości, stopni Celsjusza w przypadku temperatury, kilogramów w przypadku masy.
Jednostki układu SI. Wielkości fizyczne wyrażamy w różnych jednostkach, np. czas podajemy w sekundach, godzinach albo latach. W niektórych krajach długość podaje się w calach albo milach, a temperaturę w stopniach Fahrenheita. Aby uporządkować sposób, w jaki opisywane są różne wielkości, wprowadzono układ SI, czyli Międzynarodowy Układ Jednostek Miar.
Poznaliśmy pięć z siedmiu podstawowych wielkości fizycznych, jednostki i urządzenia do ich pomiarów.