Mąkolice 2024/2025

Witam na stronie poświęconej fizyce dla klasy 8.

Znajdziesz tutaj projekty, zadania i różnego rodzaju pomoce do lekcji.

Fizyka - klasa 8



Fizyka 8



Elektrostatyka


Pierwszy projekt – Dzwoneczki Franklina

Na początku chciałbym podkreślić, że projekty są dla chętnych.

Słynny amerykański uczony jest znany z wielu nietypowych i wręcz niebezpiecznych doświadczeń jakie wykonywał za swojego życia. Najbardziej kontrowersyjnym doświadczeniem było „łapanie piorunów” podczas burzy za pomocą latawca i klucza do butelek lejdejskich (kondensatory). Nie muszę w tym momencie podkreślać jak bardzo było i jest nadal to niebezpieczne zajęcie.

Z wielu doświadczeń, które przeprowadził należy wymienić: odkrycie piorunochronu, młynka Franklina, oraz dzwoneczków, które ostrzegały go przed burzą.

Na lekcji fizyki dowiesz się jak należy wykonać i z czego, projekt dzwoneczków. Dowiesz się również metodę jego prezentacji.



14. 09. 2023

Budowa atomu. Jednostka ładunku elektrycznego. Atom jest zbudowany z jądra, w którego skład wchodzą protony i neutrony, oraz krążących wokół niego elektronów na poszczególnych powłokach. Masa elektronu jest 1836 razy mniejsza od protonu. Ładunek pojedynczego elektronu wynosi 1,602 e-19. W elektrostatyce ładunkami, które mogą się przemieszczać - są elektrony.
Praca domowa: 1, 2 i 3 str. 40

first photo
first photo
second picture
second picture
Nowe technologie pozwalają zastąpić stare narzędzia...

„Aktywna tablica" jest już u nas w klasie! Nowe technologie pozwalają zastąpić stare narzędzia, którymi przez lata posługiwaliśmy się w Naszej Klasie. Dzięki udziałowi w programie „Aktywna Tablica” będziemy mogli zwiększyć skuteczność swojego uczenia się.

A jak będziemy wykorzystywaki nowy sprzęt? Odpowiedź na to pytanie znajdzie się na pewno poniżej.

Przewodniki i izolatory

W przyrodzie wyróżniamy: przewodniki i izolatory. Przewodniki w swojej budowie mają swobodne elektrony na ostatniej powłoce (walencyjna) które mogą się poruszać swobodnie między atomami. Izolatory – nie mają swobodnych elektronów.

Przykłady przewodników: woda, metale (złoto, srebro, miedź, aluminium), grafit. Przykłady izolatorów: woda (destylowana), guma, szkło, tworzywo sztuczne, drewno, papier.

first photo
first photo

Prąd elektryczny


picture number 1
schemat
Pomiar napięcia i natężenia prądu

Do pomiaru napięcia służy woltomierz, który zawsze podłączamy równolegle. Jednostki napięcia to wolty [V]. Natomiast do pomiaru natężenia służy amperomierz który włączamy szeregowo w obwód. Jednostką natężenia jest [A].

Każda wielkość fizyczna oznaczona jest symbolem, tak jest też z natężeniem i napięciem. Odpowiednie symbole dla tych wielkości to: I – natężenie, U – napięcie.

amperomierz
amperomierz
woltomierz
woltomierz
ogniwoa
ogniwo - bateria
żarówka
żarówka
przewody
przewody
Opór elektryczny

Wielkością charakterystyczną dla odbiornika jest jego opór. Opór z reguły jest wielkością stałą, oznaczany dużą literą R. Jednostką jest OM.

Są trzy sposoby pomiaru (odczytu) oporu elektrycznego:

  • Bezpośredni za pomocą omomierza;
  • Pośrednie za pomocą amperomierza i woltomierza, następnie wstawiając do wzoru: R = U/I
  • Wzoru na opór elektryczny R = ρl/S
    R – opór elektryczny [Ω]; - opór właściwy, charakterystyczny dla danego materiału [Ω m]; l – długość przewodu [m]; S – powierzchnia przewodu [m2].

first photo
first photo
picture number 1
licznik prądu elektrycznego
Praca i moc prądu elektrycznego

Moc prądu elektrycznego danego odbiornika wyznaczamy mnożąc odpowiednio, napięcie wytworzone na zaciskach przez natężenia przepływające przez ten odbiornik. Do pomiaru pośredniego mocy wykorzystamy amperomierz i woltomierz.

P = U · I

Power - moc, Uoltage - napięcie, Intensity - natężenie. Jednostką mocy są waty [W] = [V] · [A]

W = U · I · t

Work - Praca, time - czas. Jednostką mocy jest kilowatogodzina [kWh], natomiast urządzenie do jej pomiaru to: licznik prądu elektrycznego.

Zadanie 1

W tabeli podano nazwy urządzeń elektrycznych dostosowanych do napięcia 230 V.

  1. Oblicz natężenie prądu płynącego przez: pralkę, czajnik, telewizor. Przez które z tych urządzeń płynie prąd o największym natężeniu?
  2. Oblicz natężenie prądu płynącego przez licznik energii elektrycznej, gdy równocześnie włączymy do sieci wszystkie odbiorniki wymienione w tabeli. Czy bezpiecznik 16 A „wytrzyma” takie obciążenie?
  3. Oblicz miesięczny (30 dni) koszt oświetlenia żarówką o mocy 60 W zakładając, że korzystamy z niej przeciętnie przez 4 h dziennie, a cena 1kWh wynosi 70 gr.

Urządzenie Moc [W]
czajnik 1650
żelazko 1200
pralka automatyczna 2200
suszarka do włosów 1700
żarówka 60
telewizor 75

Zadanie 2

Oblicz koszt miesięcznego oświetlenia Naszej klasy wiedząc, że lamp na suficie jest 8 a w każdej z nich jest po 4 żarówki 18W. Dla uproszczenia przyjmiemy, że dni roboczych w tygodniu jest 5 a w miesiącu tygodni 4. W dniu w którym jesteśmy w klasie żarówki świecą 7 h. Na koniec przyjmujemy, że 1kWh kosztuje 70gr.

Wpisz dane we wszystkie okienka (rozwiązanie jest po stronie serwera php → becherka.pl)


Liczba świecących żarówek:   Moc jednej żarówki (wpisz w watach):   Liczba dni w miesiącu:
Liczba godzin dziennie:   przyjmujemy że 1kWh kosztuje 70gr  

Zadanie 3

W jakim czasie zagotuje się jeden litr wody w czajniku o mocy 2000 W. Zakładamy, że temperatura początkowa wody wynosiła 20 °C.

Rozwiązanie zadania


Masa wody:   kg
Temperatura początkowa wody:   °C
Moc czajnika:   W
kettle
czajnik prądu elektrycznego
Użytkowanie energii elektrycznej
  • Pamiętaj, że porażenie prądem z domowej instalacji elektrycznej może być śmiertelne!
  • Z urządzeń elektrycznych korzystaj wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem i w warunkach zalecanych przez producenta. Nie wykonuj samodzielnie napraw instalacji elektrycznej i urządzeń elektrycznych.
  • Bezpiecznik - urządzenie chroniące sieć elektryczną przed przeciążeniem.
  • Zwarcie - zetknięcie dwóch przewodów doprowadzających, w wyniku którego prąd płynie z ominięciem odbiornika.

Domowa instalacja elektryczna
W skład domowej instalacji elektrycznej wchodzą m.in. gniazdka, wyłączniki, liczniki energii elektrycznej, bezpieczniki. Przewody elektryczne zwykle są umieszczone w ścianach (czasami biegną przy powierzchni ściany). Domowa sieć elektryczna jest zbudowana tak, że we wszystkich gniazdkach oraz końcówkach, do których podłącza się oświetlenie, jest takie samo napięcie równe 230V. Oznacza to, że jeżeli włączysz równocześnie kilka odbiorników, to przez każdy z nich popłynie prąd o natężeniu zależnym od oporu odbiornika, a w przewodach doprowadzających prąd do mieszkania - o natężeniu równym sumie natężeń prądów płynących przez poszczególne odbiorniki. Duże natężenie prądu powoduje wydzielanie się dużej ilości energii w formie ciepła, co może powodować przepalanie się przewodów.

Instalacje elektryczne a bezpieczeństwo
Przy codziennym korzystaniu z domowych urządzeń elektrycznych należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Takie urządzenia jak lampy, miksery, roboty kuchenne, żelazka, odkurzacze, suszarki, prostownice powinny być przechowywane i użytkowane w miejscach suchych, bez dostępu wody. W czasie kąpieli nie wolno używać suszarki do włosów, ponieważ woda dobrze przewodzi prąd elektryczny - wpadnięcie suszarki do wody spowoduje porażenie prądem. Ciało człowieka składa się w przeważającej części z wody, w której rozpuszczone są sole mineralne, jest więc dobrym przewodnikiem elektryczności.

picture number 1
Remember to improve!
Żarówka czy świetlówka?

Projekt
Czy opłaca się wymienić tradycyjne żarówki na świetlówki kompaktowe oraz oświetlenie typu LED? Spróbujemy obliczyć, jaki rodzaj oświetlenia będzie najbardziej ekonomiczny w wybranym pomieszczeniu w twoim domu (np. w korytarzu, kuchni czy sypialni). W tym musisz zebrać pewne informacje i odpowiedzieć na poniższe pytania.

Dane dotyczące źródła światła Rodzaj źródła światła
Żarówka Świetlówka kompaktowa Oświetlenie LED
czas świecenia w ciągu roku [h]
czas działania przewidziany przez producenta [h]
koszt jednej sztuki
moc [W]




Magnetyzm


Magnetyt
Magnetyt
Bieguny magnetyczne

Słowo magnes pochodzi od nazwy starożytnego miasta Magnezja w Azji Mniejszej, w którym znaleziono rudy magnetytu, które posiadają właściwości magnetyczne tzn. mogą przyciągać małe kawałki żelaza np. szpilki.

Każdy magnes ma dwa bieguny:

  • N północny (od ang. North) oznaczany najczęściej kolorem niebieskim
  • S południowy (od ang. South) oznaczany kolorem czerwonym.

  • Magnesy zwrócone do siebie biegunami różnoimiennymi przyciągają się, a zwrócone biegunami jednoimiennymi - odpychaja się.
  • Ziemia zachowuje się tak, jakby w jej wnętrzu był olbrzymi magnes.
  • Biegun N igły kompasu wskazuje północny kierunek geograficzny, a biegun S - południowy.
  • Ferromagnetyk wskazuje silne właściwości magnetyczne. Jest substancją w której występują domeny magnetyczne. Zaliczamy takie pierwiastki jak: żelazo, kobalt, nikiel i neodym.
  • Domeny magnetyczne to bardzo małe obszary namagnesowania wewnątrz ferromagnetyku.
  • Magnes trwały to ferromagnetyk po uporządkowaniu domen magnetycznych.
  • Namagnesowanie to stan uporządkowania domen magnetycznych w ferromagnetykach
Szkolne magnesy
Szkolne magnesy
Magnesy używane w szafkach
Magnesy używane w szafkach
Magnesy przyciągają tylko swoimi końcami
Magnesy przyciągają tylko swoimi końcami
Przyciąganie
Przyciąganie
Odpychanie
Odpychanie
Oddziaływanie magnesów
Oddziaływanie magnesów

Menisk wypukły
Oddziaływanie magnesów
Linie pola magnetycznego
Linie pola magnetycznego
Doświadczenie Oersted'a
Doświadczenie Oersted'a
Właściwości magnetyczne przewodnika z prądem

Potrafimy już opisać właściwości magnesów trwałych. Okazuje się, że również przewodniki, w których płynie prąd, wykazuje właściwości magnetyczne. Odkrył to duński fizyk Hans Christian Oersted (czyt. ersted) w 1820 roku.

Doświadczenie Oersteda pokazuje, że przewodnik w którym płynie prąd, oddziałuje magnetycznie. Igła magnetyczna wychyla się w chwili zamknięcia obwodu elektrycznego. Po wyłączeniu prądu wraca do pierwotnego położenia. Zmiana kierunku przepływu prądu powoduje wychylenie się igły magnetycznej w przeciwną stronę.


  • Przewodniki, przez które płynie prąd elektryczny, mają właściwości magnetyczne.
  • Przewodnik kołowy, przez który płynie prąd, ma bieguny magnetyczne, podobnie jak sztabkowy magnes trwały.
  • Ułożenie biegunów kołowych przewodnika z prądem zależy od kierunku przepływu prądu.
  • Przewodnik, w którym prąd płynie w tę samą stronę, przyciągają się, a te, w którym prąd płynie w przeciwnych kierunkach - odpychają się.

Reguła prawej dłoni dla przewodnika w którym płynie prąd stały

Jeżeli prawą dłonią obejmiemy przewodnik w taki oto sposób, że kciuk będzie wskazywał kierunek i zwrot przepływu prądu – to pozostałe cztery palce wskażą kierunek i zwrot powstałych okręgów pola magnetycznego.

Uwaga: na rysunkach prąd płynie od bieguna dodatniego do bieguna ujemnego.

Zwojnica, przez którą płynie prąd, zachowuje się jak magnes. Ułożenie biegunów magnetycznych takiej zwojnicy zależy od kierunku przepływu prądu.

Reguła prawej dłoni dla elektromagnesu

Jeżeli prawą dłonią obejmiemy zwojnice w której płynie prąd stały, w taki sposób, że cztery palce u naszej dłoni wskażą kierunek przepływu prądu, to odchylony kciuk o dziewięćdziesiąt stopni wskaże kierunek i zwrot pola magnetycznego – czyli biegun północny.

Uwaga: na rysunkach prąd płynie od bieguna dodatniego do bieguna ujemnego.

Jeśli prąd płynie w tę samą stronę przez dwa równoległe ułożone przewodniki - przyciągają się one, a jeśli prąd płynie w przeciwnych kierunkach - odpychają się. (Rys. A, B, C i D strona 131 podręcznik)

Elektromagnes - budowa, działanie, zastosowanie

Elektromagnes składa się ze zwojnicy i umieszczonego w niej rdzeniu wykonanego z ferromagnetyku. Elektromagnesy działają jak magnesy. Ich działanie można także wzmocnić zwiększając liczbę zwojów nawiniętych na rdzeń lub poprzez wartość natężenia prądu płynącego przez zwojnicę.

  • Budowa – składa się z rdzenia (stopu metalu z miękkiego ferromagnetyku), oraz zwojnicy – drutu, który jest nawinięty na rdzeń.
  • Działanie – elektromagnes działa tylko wtedy, gdy płynie przez niego prąd stały.
  • Zastosowanie – rozrusznik, medycyna, styczniki, złom - dźwigi, dzwonek, telefon (mikrofon, wibrator), zamki elektryczne.
Elektromagnes
Budowa szkolnego elektromagnesu

Zadanie

W doświadczeniach na lekcjach fizyki rdzeniem elektromagnesu zazwyczaj jest stal miękka np. stosowany jest gwóźdź. Odpowiedz dlaczego używa się takiej stali a nie innej i w ogóle dlaczego jej się używa?

Doświadczenie Oersted'a
Silnik prądu stałego
Oddziaływanie magnetyczne a silnik elektryczny

Oddziaływanie magnetyczne jest podstawą działania silników elektrycznych. Silnik elektryczny to urządzenie przetwarzające energię elektryczną na energię mechaniczną.

Wartość siły magnetycznej (elektrodynamicznej) zależy od: natężenia prądu, długości przewodnika, właściwości magnesu (magnes sztabkowy lub silniejszy).


  • Siła magnetyczna (elektrodynamiczna) to siła działająca na przewodnik, w którym płynie prąd i który jest umieszczony w pobliżu magnesu lub innego przewodnika z prądem.
  • Silniki elektryczne działają dzięki wzajemnemu oddziaływaniu magnesów z elektromagnesami (lub elektromagnesów z elektromagnesami), czyli wykorzystaniu oddziaływania magnetycznego.

Reguła lewej dłoni

Jeżeli lewą dłoń ustawisz tak, aby jej wewnętrzna strona była zwrócona w stronę bieguna północnego N magnesu, a wszystkie palce - z wyjątkiem kciuka - wskazywały kierunek prądu, to odchylony o 90º kciuk wskaże kierunek i zwrot siły magnetycznej.

Uwaga: na rysunkach prąd płynie od bieguna dodatniego do bieguna ujemnego.

Wyznacz zwrot siły działającej na przewodnik w podanych niżej przypadkach:

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
Menisk wypukły
7
Praca domowa
Praca domowa




Drgania i fale


picture number 1
przykłady ruchu drgającego
Ruch drgający

Ciało porusza się ruchem drgającym, jeśli przemieszcza się tam i z powrotem po tym samym torze i ruch powtarza się w równych odstępach czasu.

Największe wychylenie z położenia równowagi nazywa się amplitudą drgań. Amplitudę oznacza się dużą literą A i najczęściej podaje w metrach.

Wielkością opisującą ruch drgający jest okres drgań. Okres drgań T to czas potrzebny na wykonanie jednego pełnego drgania (wahnięcia). Jednostką okresu jest sekunda.

Częstotliwość jest liczbą drgań wykonanych w jednostce czasu. Jednostką częstotliwości jest herc: 1Hz = 1/s

f = n
t
f - częstotliwość;
n - liczba pełnych drgań;
t - czas trwania tych drgań;
f = 1
T
f - częstotliwość;
T - okres drgań;

Wahadło matematyczne to punkt materialny, zawieszony na nieważkiej i nierozciągliwej nici, wykonujący cykliczne wahania wokół położenia równowagi, przy czym czas wykonania jednego pełnego cyklu nie zależy od wielkości wychylenia, ale od długości nici, nie zależy też od zawieszonej masy.

Wahadło sprężynowe jest to ciało zawieszone na sprężynie, które może wykonywać drgania swobodne pod wpływem działającej na ciało sprężyny. Im większa masa wahadła sprężynowego, tym dłuższy okres jego drgań.

Wykres ruchu drgającego. Przemiany energii

W poziomym ruchu drgającym obciążnika przymocowanego do sprężyny następują cykliczne zmiany energii potencjalnej sprężystości w energię kinetyczną obciążnika i odwrotnie.

Energia potencjalna sprężystości w położeniu równowagi (sprężyna nierozciągnięta) jest równa zero, a największa jest przy maksymalnym wydłużeniu (sprężyna rozciągnięta) i maksymalnym skróceniu sprężyny (sprężyna ściśnięta).

Elektromagnes
przemiany energii

Energia kinetyczna obciążnika jest równa zero przy maksymalnym wydłużeniu i maksymalnym skróceniu sprężyny, a największą wartość przyjmuje podczas przejścia przez położenie równowagi.

  • Ruch drgający można przedstawić na wykresie zależności wychylenia od czasu. Z takiego wykresu można odczytać okres i amplitudę drgań.
  • Podczas drgań wahadła następują okresowe przemiany energii.
  • W przypadku obciążnika przymocowanego do sprężyny i drgającego w poziomie energia potencjalna sprężystości zamienia się okresowo w energię kinetyczną. W położeniu równowagi takie wahadło ma największą energię kinetyczną, a przy maksymalnym wychyleniu ma największą energię potencjalną sprężystości.
picture number 1
fala mechaniczna
Fale mechaniczne

Falą mechaniczną, nazywa się rozchodzące się zaburzenie ośrodka. Fala może się rozchodzić na duże odległości, choć cząsteczki ośrodka nie przemieszczają się wraz z nią, lecz jedynie wykonują drgania, przekazując energię kolejnym cząsteczką.

Długość fali to odległość, jaką fala pokonuje w czasie jednego pełnego drgania cząsteczki ośrodka. Okres, częstotliwość i amplituda fali to odpowiednio okres, częstotliwość i amplituda drgań cząsteczek ośrodka. Związek między υ, a długością fali λ i częstotliwością f przedstawia wzór:
           υ = λ · f.

Odległość, którą fala przebywa w czasie, gdy dowolnie wybrana cząsteczka ośrodka wykonuje jedno pełne drganie, nosi nazwę długość fali. Czas, w którym cząsteczka ośrodka pobudzona do drgań wykonuje jedno pełne drganie, nosi nazwę okresu fali.

Źródłem fali jest drgające ciało. Rozchodzące się w ośrodku zaburzenie (odkształcenie) nosi nazwę fali mechanicznej. Fala może rozchodzić się na duże odległości, choć cząsteczki ośrodka nie przemieszczają się wraz z nią, a jedynie wykonują drgania.

Zadanie

Pewnego dnia odległość między grzbietami fali na morzu wynosiła 2,5 m. Najkrótszy czas pomiędzy najniższym a najwyższym położeniem łodzi unoszącej się na powierzchni wody wynosił 0,625 s. Oblicz okres i prędkość tej fali.

Wpisz dane we wszystkie okienka (używaj kropki zamiast przecinka).


Długość fali: m   czas pomiędzy najniższym a najwyższym położeniem łodzi: s  
Fale dźwiękowe

Źródłem dźwięku jest drgające ciało. Każde źródło dźwięku wywołuje drgania warstw cząsteczek otaczającego je ośrodka sprężystego (np. powietrza), które są przekazywane kolejnym cząsteczkom. Powoduje to chwilowe zagęszczenie i rozrzedzenia ośrodka, które rozchodząc się, tworzy falę dźwiękową, czyli akustyczną.

Fala dźwiękowa rozprzestrzenia się w różnych ośrodkach, np. powietrzu, wodzie czy też szkle. Z reguły jest tak, że im ośrodek jest gęstszy tym dźwięk rozchodzi się szybciej. Rozchodzenie się fali dźwiękowej polega na rozprzestrzenianiu się drgań warstw cząsteczek ośrodka. Drgania są przenoszone przez cząsteczki tych ośrodków.

Elektromagnes
zakres fal dźwiękowych

Dźwięk, ani żadna inna fala mechaniczna nie rozchodzi się w próżni.

Zadania:

  • Oblicz górną granicę długość fali dźwiękowej dla infradźwięków poruszających się w powietrzu z prędkością 340 m/s.
  • Oblicz długość fal radiowych dla częstotliwości 97,8 MHz.
Fale dźwiękowe - rozwiązywanie zadań tekstowych

Poniżej znajdują się trzy zadania:

  • W jakiej odległości od Nas uderzył piorun skoro wiesz, że czas który upłynął od błysku do grzmotu wynosi 4s.
  • Ola wydała okrzyk przed ścianą lasu. Oblicz w jakiej odległości od niej znajdowała się dziewczynka skoro wiesz, że echo powróciło do niej po 6s.
  • Na jakiej głębokości znajduje się łódź podwodna skoro wiemy, że dźwięk z sonaru znajdującego się na krążowniku na powierzchni morza, powrócił do niego po czasie 5s.
submarine
Namierzana łódź podwodna

Poniżej znajdują się notatki z lekcji, tzn. rozwiązanie powyższych zadań.

blackboard
whiteboard episode one
blackboard
whiteboard episode two
Wysokość i głośność dźwięku

Ucho ludzkie może rejestrować dźwięki tylko wtedy, gdy częstotliwość fali dźwiękowej mieści się w granicach od około 16 Hz do około 20 000 Hz. Dźwięki takie nazywa się dźwiękami słyszalnymi. Dźwięki o częstotliwości niższej od 16 Hz nazywa się infradźwiękami, a o częstotliwości wyższej od 20 000 Hz - ultradźwiękami.

Większość nietoperzy do echolokacji używa dźwięków w zakresie 20 kHz - 80 kHz, ale zdarzają się gatunki wykorzystujące częstotliwość powyżej 200 kHz. Delfiny wydają dźwięki o częstotliwości od 500 Hz do około 200 kHz. Są one bardzo zróżnicowane i złożone. Słonie porozumiewają się za pomocą infradźwięków czyli drgań o częstotliwości niższej od 16 Hz.

Elektromagnes
Natężenie dźwięku

Środki transportu, maszyny i urządzenia nagłaśniające zamieniają ogromne ilości energii na energię akustyczną. Zbyt głośne, nieprzyjemne i drażniące dźwięki są nazywane hałasem. Hałas, zwłaszcza długotrwały, jest szkodliwy dla zdrowia.

Wrażenie głośności dźwięku zależy od amplitudy drgań ośrodka drgającego. Im większa amplituda, tym głośniejszy jest dźwięk. Wrażenie wysokości dźwięku zależy od częstotliwości drgan. Im większa amplituda, tym głośniejszy dźwięk (tym większe są energie i natężenie fali).

Cechy dźwięku:

Lp Cechy subiektywne Cechy obiektywne
1 wysokość dźwięku częstotliwość drgań
2 głośność natężenie
3 barwa widmo
4 wartość rytmiczna czas trwania
Fale elektromagnetyczne

Źródłem fal elektromagnetycznych są drgające ładunki elektryczne oraz prąd o natężeniu zmiennym w czasie. Fale elektromagnetyczne mogą się rozchodzić w każdym ośrodku - także w próżni. Prędkość fali elektromagnetycznej w próżni wynosi około 300 000 km/s.

Do fal elektromagnetycznych należą: promieniowanie γ, promieniowanie X, promieniowanie nadfioletowe, promieniowanie widzialne, promieniowanie podczerwone, mikrofale i fale radiowe.

Wszystkie fale elektromagnetyczne mają taką samą naturę. Ich właściwości zależą jedynie od długości fali.

  • Fale radiowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w telekomunikacji, radiofonii, telewizji, radioastronomii i wielu innych dziedzinach nauki oraz techniki.
  • Mikrofale. W zależności od metody wytwarzania niekiedy mikrofale są zaliczane do fal radiowych, albo do podczerwieni. Podstawowe zastosowania mikrofal to łączność (na przykład telefonia komórkowa, radiolinie, bezprzewodowe sieci komputerowe) oraz technika radarowa.
  • Promieniowanie podczerwone jest nazywane również cieplnym, szczególnie gdy jego źródłem są nagrzane ciała. Każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego emituje takie promieniowanie
  • Światło widzialne. Światło (promieniowanie widzialne) to ta część widma promieniowania elektromagnetycznego, na którą reaguje zmysł wzroku człowieka. Różne zwierzęta mogą widzieć w nieco różnych zakresach. Światło jest tylko w niewielkim stopniu absorbowane przez atmosferę ziemską i przez wodę. Ma to duże znaczenie dla organizmów żywych, zarówno wodnych, jak i lądowych.
  • Promieniowanie ultrafioletowe jest zaliczane do promieniowania jonizującego, czyli ma zdolność odrywania elektronów od atomów i cząsteczek. W dużym stopniu określa to jego właściwości, szczególnie oddziaływanie z materią i na organizmy żywe. Słońce emituje ultrafiolet w szerokim zakresie spektralnym, ale górne warstwy atmosfery ziemskiej (warstwa ozonowa) pochłaniają większość promieniowania z krótkofalowej części spektrum.
  • Promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X) jest promieniowaniem jonizującym. Promieniowanie rentgenowskie jest wykorzystywane do wykonywania zdjęć rentgenowskich do celów diagnostyki medycznej.
  • Promieniowanie gamma towarzyszy reakcjom jądrowym, wysyłane jest przez substancje promieniotwórcze. Posiada najkrótsze długości fal z wyżej wymienionych - poniżej 1nm.
Światło i jego właściwości

Światło rozchodzi się po linii prostej, w każdym ośrodku przezroczystym. Jest to fala elektromagnetyczna widzialna z zakresu od 350nm do 650nm.

Cień to obszar, do którego światło nie dochodzi z powodu nieprzezroczystej przeszkody znajdującej się na drodze promieni świetlnych. Jeżeli przedmiot oświetlony jest dwoma źródłami światła, to półcień, jest obszarem, na który pada światło tylko z jednego z nich.

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią. Do zaćmienia Księżyca natomiast dochodzi, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem.

Rozróżniamy następujące źródła światła:

Lp Pierwotne Wtórne
Naturalne   •   Słońce   •   woda
  •   ogień   •   Księżyc
Sztuczne   •   lampka   •   lustro
  •   laser   •   zwierciadło


Powrót do góry